02/14/18

LG wprowadza sztuczną inteligencję w smartfonach – premiera podczas MWC 2018


Nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji pozwolą na jeszcze wygodniejszą obsługę

Podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie firma LG Electronics (LG) zaprezentuje pierwszą część pakietu funkcji opartych na sztucznej inteligencji, które opracowała na potrzeby swoich smartfonów. Ta nowa technologia zostanie zastosowana w tegorocznej wersji smartfona LG V30, będącego obecnie najbardziej zaawansowanym flagowym modelem oferowanym przez LG.

Prace badawczo-rozwojowe nad sposobem wdrożenia sztucznej inteligencji w smartfonach trwały ponad rok i rozpoczęły się na wiele miesięcy przed prezentacją technologii ThinQ na targach CES 2018. Firma LG skoncentrowała się na opracowaniu funkcji interfejsu użytkownika, wykorzystujących sztuczną inteligencję do rozpoznawania zarówno mowy, jak i obrazu rejestrowanego przez aparat, a tym samym pozwalających na wyjątkowo intuicyjne obsługiwanie smartfona. W rezultacie powstał pakiet technologii opartych na sztucznej inteligencji, który jest ściśle dopasowany do potrzeb oraz zachowań współczesnych użytkowników.

Vision AI: nowa jakość w dziedzinie rozpoznawania obrazu

Funkcja Vision AI sprawia, że aparat smartfona LG V30 jest jeszcze inteligentniejszy i łatwiejszy w użyciu, wzbogacając imponującą listę rozwiązań zastosowanych w aparacie, takich jak dwa obiektywy, obiektyw szerokokątny o małych zniekształceniach, czy obiektyw ze szklanymi soczewkami Crystal Clear Lens.

Vision AI analizuje obiekty w polu widzenia aparatu i rekomenduje najlepszy tryb tematyczny spośród ośmiu dostępnych w smartfonie: portret, jedzenie, zwierzęta, krajobraz, miasto, kwiaty, wschód słońca i zachód słońca. Aby określić, na jaki obiekt jest ustawiona ostrość aparatu i zaproponować optymalne ustawienia, smartfon uwzględnia różnorodne parametry, takie jak kąt widzenia, kolory, odbicia światła, oświetlenie tła, analizując zdjęcia z bazy danych. Gdy skierujemy obiektyw na talerz z makaronem, włączy się tryb tematyczny „jedzenie” z cieplejszymi barwami i zwiększoną ostrością, dzięki którym zdjęcie uzyska apetyczny wygląd.

Tworząc algorytmy rozpoznawania obrazu firma LG współpracowała z ekspertami w tej dziedzinie i przeanalizowała ponad 100 milionów zdjęć. Aby zwiększyć dokładność analizy obrazów, a tym samym zapewnić lepsze dostosowanie rekomendowanych trybów tematycznych, utworzono ponad tysiąc różnych kategorii zdjęć. Gdy obiektyw aparatu jest skierowany na jakiś obiekt, funkcja Vision AI może automatycznie zeskanować kod QR, zainicjować wyszukiwanie obrazu lub wyświetlić informacje dotyczące zakupów, w tym sklepów oferujących dany przedmiot za najniższą cenę lub podobnych produktów, które mogą zainteresować użytkownika.

Ponadto, nowy tryb fotografowania przy słabym oświetleniu może automatycznie zwiększyć jasność zdjęcia o 100%. W odróżnieniu od konwencjonalnych metod pomiaru natężenia światła, funkcja Vision AI mierzy jasność rejestrowanego zdjęcia, dzięki czemu może znacznie dokładniej korygować poziom jasności.

Voice AI: komendy głosowe dostępne tylko w smartfonach LG

W skład pakietu Emphatic AI wchodzi też funkcja Voice AI, dzięki której można uruchamiać aplikacje oraz zmieniać ustawienia używając wyłącznie poleceń głosowych. Asystent Google współpracuje z 32 komendami Voice AI, w tym z 23 komendami udostępnionymi w roku 2017, które są dostępne tylko w smartfonach LG. Dzięki temu, nie trzeba przeglądać menu w poszukiwaniu potrzebnej opcji oraz można bezpośrednio uruchamiać określone funkcje.

Polecenia głosowe Asystenta Google dostępne tylko w urządzeniach LG

Aktualizowanie i rozbudowywanie funkcji sztucznej inteligencji w smartfonie

Strategia LG dotycząca smartfonów polega na ciągłym poszerzaniu możliwości sztucznej inteligencji oraz doskonaleniu dotychczasowych funkcji, tak aby stawały się wygodniejsze w użyciu. Niektóre funkcje sztucznej inteligencji nie będą ograniczone tylko do nowych modeli, lecz zostaną też udostępnione w dotychczasowych smartfonach LG poprzez aktualizację w trybie OTA. Dążąc do zapewnienia pełnej satysfakcji użytkowników, firma LG przygotuje aktualizacje uwzględniając specyfikacje sprzętowe oraz stabilność poszczególnych modeli smartfonów.

Tak jak informowaliśmy w styczniu podczas targów CES, przyszłość firmy LG jest ściśle związana ze sztuczną inteligencją, a nie tylko z ulepszaniem specyfikacji sprzętowych i zwiększaniem prędkości przetwarzania danych. Będziemy nadal koncentrować się na tworzeniu inteligentniejszych smartfonów. Jesteśmy przekonani, że klienci docenią rozszerzone doświadczenia użytkownika w rozszerzonej edycji modelu LG V30, o którą pytało i na którą czekało wiele osób.
-Ha Jeung-uk wiceprezes działu LG Electronics Mobile Communications 

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami zapraszamy do odwiedzenia stanowiska firmy LG w Fira Gran Via, Hala nr 3 na targach WMC 2018 w dniach od 26 lutego do 1 marca.