Moduły CAM w standardzie CI+ ECP – brzmi dość skomplikowanie, ale to rozwiązanie ma ułatwiać życie, dając pełny dostęp do najbardziej zaawansowanych treści multimedialnych. Najlepszym przykładem na to, co można zyskać już teraz, gdy nasz telewizor jest zgodny z ECP, jest certyfikacja, jaką telewizory LG uzyskały od Canal+.
Z czym się to wiąże?
System zabezpieczeń ECP (Enhanced Content Protection) jest stosunkowo od niedawna i ma na celu ograniczenie nieautoryzowanego dostępu do treści multimedialnych. Ale nie każdy nowy telewizor wspiera ten standard. To zaś może prowadzić do niemiłego zaskoczenia, kiedy np. długo wyczekiwana transmisja sportowa pozostaje dla nas niedostępna lub zamiast w formacie 4K, możemy obejrzeć ją jedynie w jakości 1080p.
Jako że cały szereg telewizorów LG wspiera standard CI+ ECP, Canal+ dołączył te właśnie urządzenia do listy certyfikowanych odbiorników, zgodnych z jego najnowszym modułem CAM CI+ ECP.
Co to jest moduł CAM CI+ ECP?
Moduł CAM (Conditional Access Module) przypomina kartę bankomatową. Posiada pełny zestaw danych pozwalających zidentyfikować go, a także przypisanego do niego abonenta oraz zakres usług, które ten subskrybuje. Same moduły CAM istnieją od dawna. Znają je dobrze abonenci telewizji kablowych, jednak – jak wiele technologii – są wciąż rozwijane. Ich najbardziej nowoczesne wydanie stanowią te, których używa Canal+: CAM CI+ ECP. I właśnie to niepozorne urządzenie jest kluczem do filmów i seriali nadawanych przez tę stację w jakości 4K Ultra HD. Wiele telewizorów niestety nie wspiera standardu CI+ ECP, poprzestając na nieco starszym CI+. Przez to część filmów, szczególnie w rozdzielczości 4K, może być zablokowana. Warto zaznaczyć, iż najczęściej zabezpieczenia ECP wprowadza posiadacz praw autorskich (np. wytwórnia filmowa lub dostawca treści z wydarzeń sportowych), a operator nie może w nie ingerować. Dlatego obsługa ECP jest ważna, by mieć pewność dostępu do wszystkich treści, które chcemy obejrzeć.
Które modele telewizorów LG obsługują CI+ ECP?
W ofercie LG znajdziemy wiele telewizorów skierowanych do różnorodnych odbiorców. Standard CI+ ECP wspierają modele LG wprowadzone od 2020 roku, zawierające w nazwie moduły: OLED, QNED, NANO UN/UP/UQ. To szerokie portfolio modeli o zróżnicowanej przekątnej, różnych rodzajach paneli, odmiennych systemach audio. W ten sposób LG umożliwia dostęp do treści zabezpieczonych systemem CI+ ECP użytkownikom o każdym profilu.
Lista modeli telewizorów LG obsługujących CI+ ECP:
Rok 2020:
- **UN***
- **NANO***
- OLED***X
Rok 2021:
- **UP**
- **NANO**
- **QNED**
- OLED***1
Rok 2022:
- **UQ**
- **NANO**
- **QNED**
- OLED***2
* - oznacza dowolną cyfrę (0-9) lub literę (a-z ; A-Z)
Co zyskujemy wraz z obsługą CI+ ECP w telewizorach LG?
Na szczęście nie zawsze stoimy wobec konieczności dostawiania kolejnych urządzeń na szafce telewizyjnej, co zresztą nigdy nie wpływa pozytywnie na estetykę wnętrza. Nowe telewizory LG obsługują moduły CAM CI+ ECP, a to oznacza, że kartę instalujemy bezpośrednio w slocie (wejście z boku lub z tyłu) telewizora. Co więcej, całość obsługujemy za pomocą jednego pilota TV – nie potrzeba nic więcej. Ponieważ używamy jednego, a nie wielu urządzeń, potrzebujemy mniej prądu. Nie bez znaczenia pozostaje to i dla rachunków, i dla środowiska.
Mamy więc tylko telewizor – wyposażony w odpowiedni moduł, bardziej estetyczny, zajmujący mniej miejsca, pobierający mniej energii, a dzięki jednemu pilotowi wygodny w obsłudze. Co właściwie daje nam CAM CI+ ECP w sprzęcie LG? Poza dostępem do pełni jakości oferowanych przez Canal+ kanałów zyskujemy m.in. możliwość automatycznego pobierania i uaktualniania listy kanałów czy definiowania kontroli rodzicielskiej.
Dlaczego jest to ważne?
Może wydawać się, że dystrybucja nielegalnych treści multimedialnych odchodzi już do lamusa, ale nie jest to pełny obraz sytuacji. Bywa, że starsze moduły CI+ padają ofiarą hakerów, którzy w ten sposób zyskują dostęp do kanałów 4K. W ciągłym wyścigu między wytwórniami filmowymi i telewizjami a piratami, co jakiś czas pojawiają się kolejne zabezpieczenia. Jednym z nich – najnowszym – jest właśnie CI+ ECP.